Rektor
prof. ucz. dr Beata Fałda – absolwentka Instytutu Ekonomii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie w 1998 roku uzyskała tytuł magistra za pracę pt. „Wydatki oświatowe w budżetach gmin w latach 1992-1996. Analiza porównawcza” napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Zyty Gilowskiej. W 2003 roku otrzymała stopień doktora nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii w oparciu o rozprawę doktorską pt. „Modelowanie dynamiczne procesów ekonomicznych”, której promotorem był prof. dr hab. Józef Zając. W 2023 roku ukończyła Studia podyplomowe „Programowanie i bazy danych” – UMCS, Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki.
Pracowała jako asystent (1998-2004) i adiunkt (2005-2013) w Katedrze Zastosowań Matematyki Instytutu Ekonomii i Zarządzania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Od 2001 roku nauczyciel akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie (obecnie Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie). Od 2003 roku do 2016 roku Prorektor ds. studiów i nauczania PWSZ w Chełmie, w latach 2016-2019 Prorektor ds. rozwoju, zaś w okresie od 2019 roku do 2024 roku – prorektor ds. studenckich PANS w Chełmie.
Od 2007 do 2012 roku pełniła funkcję kierownika studiów podyplomowych „Logistyka” na KUL oraz w latach 2008-2012 kierownika studiów podyplomowych „Zarządzanie zasobami ludzkimi” na KUL. Od 2008 roku jest członkiem Chełmskiego Towarzystwa Naukowego, a od 2017 roku ekspertem w ramach III Osi Priorytetowej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz Programu Inteligentny Rozwój, prowadzonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Od 2024 roku ekspert w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki oraz Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego, prowadzonych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Od 2019 roku członek grupy roboczej ds. społecznej odpowiedzialności uczelni przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
W latach 2019-2022 była członkiem, a także wiceprzewodniczącą Rady Muzealnej przy Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie. W latach 2022-2024 kontynuowała działalność jako członek Rady Muzealnej w kadencji 2022-2024. Od 2020 roku członek Rady Naukowej Poleskiego Parku Narodowego w kadencji 2020-2025.
Prowadzi wykłady i ćwiczenia z przedmiotów związanych z zastosowaniami matematyki w ekonomii, tj. ekonomia matematyczna, matematyka ubezpieczeniowa oraz prognozowanie i symulacje. Jej zainteresowania naukowe skupiają się na zagadnieniach związanych z ekonomią matematyczną i ekonometrią. Główne tematy badań obejmują:
- Algebraiczną analizę wybranych aspektów procesów ekonomicznych, w tym wyznaczanie wartości parametrów statystycznych z uwzględnieniem własności strukturalnych modelowanego zagadnienia.
- Oryginalne opracowanie procesu optymalizacji ceny w modelu popyt-podaż, prowadzącego do maksymalizacji przychodu w wielokrotnym uczestnictwie produktu na rynku.
- Konstrukcję i dobór modeli prognozowania, przy wykorzystaniu teorii regresji uogólnionej oraz regresji kołowej.
Jest autorką kilkudziesięciu publikacji z zakresu ekonomii, zastosowań matematyki w ekonomii, ekonomiki transportu lotniczego oraz problematyki organizacji i funkcjonowania szkolnictwa wyższego, w tym pięciu monografii i trzech podręczników.
Brała czynny udział w ponad 90 konferencji naukowych i seminariów na uczelniach krajowych i zagranicznych (m.in. Finlandia, Izrael, Japonia, Ukraina, USA, Serbia, Azerbejdżan), na których prezentowałam wyniki prowadzonych prac badawczych z zakresu zastosowań matematyki, zarządzania w edukacji i szkolnictwie wyższym oraz polityki regionalnej.
Była organizatorem lub współorganizatorem kilkudziesięciu konferencji naukowych, o zasięgu krajowym i międzynarodowym, o tematyce związanej z zastosowaniami matematyki i informatyki oraz samorządem terytorialnym, w tym Conference on Analytic Functions and Related Topics, skupiającej wybitnych matematyków z całego świata.
Od 2021 roku pełni funkcję recenzenta w czasopiśmie “FINANCIAL INTERNET QUARTERLY”, w którym tematyka artykułów obejmuje zagadnienia z zakresu finansów przedsiębiorstw, finansów publicznych, ubezpieczeń, bankowości, rachunkowości, rynków kapitałowych oraz prawnych aspektów zarządzania finansami podmiotów gospodarczych.
Za działalność naukowo-dydaktyczną oraz organizatorską została wyróżniona m.in. Nagrodą indywidualna I stopnia za osiągnięcia organizacyjne Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Kompetencje Rektora
Rektor Uczelni kieruje działalnością Uczelni i reprezentuje ją na zewnątrz. Jest przełożonym pracowników, studentów oraz podejmuje decyzje we wszystkich sprawach dotyczących Uczelni, z wyjątkiem spraw zastrzeżonych przez ustawę lub Statut do kompetencji innych organów Uczelni lub Kanclerza. Rektor Uczelni podejmuje decyzje dotyczące mienia i gospodarki Uczelni, tworzy, przekształca i znosi jednostki organizacyjne wskazane przez Statut, sprawuje nadzór nad działalnością dydaktyczną i badawczą Uczelni, dba o przestrzeganie prawa oraz zapewnienie bezpieczeństwa na terenie Uczelni, określa zakres obowiązków prorektorów.
Kontakt:
tel. 82 565 88 95, e-mail: rektorat@panschelm.edu.pl
- Wytwarzający / odpowiadający:Mariusz Maciuk
- Stanowisko:
- Czas wytworzenia:13/05/2019
- UdostępniającyMariusz Maciuk
- Stanowisko: